Urok polskich Tatr w Białym Dunajcu

Biały Dunajec to niezwykle magiczna wioska położona w jednym z najpiękniejszych obszarów polskich gór. Ta podhalańska wieś liczy ponad pięć i pół tysiąca stałych mieszkańców. Mimo to miejscowość nie ma statutu miasta, jednak w żadnym stopniu nie wpływa to na atrakcyjność Białego Dunajca, którego turyści licznie odwiedzają zarówno latem, wiosną, jesienią jak i zimą. Każda pora roku, czyni to miejsce urokliwym, wyjątkowym i zapierającym dech w piersiach. Biały Dunajec rozciąga się nad rzeką o takiej samej nazwie, która jest jedną z największych tutejszych atrakcji. Warto dodać, że zaledwie dziesięć kilometrów stąd znajduje się Zakopane, a także największe osobliwości tatrzańskiego pasma górskiego. Perełką Tatr jest oczywiście Tatrzański Park Narodowy, utworzony na początku drugiej połowy dwudziestego wieku. Warto dodać, iż to jedyny taki obszar w Polsce, który swoim zasięgiem obejmuje tereny wysokogórskie. Ponadto to także jeden z największych parków narodowych w Polsce, jego powierzchnia wynosi ponad dwadzieścia jeden tysięcy hektarów! Ze względu na niepowtarzalne walory przyrodnicze i górskie, obszar został wpisany na specjalną listę Rezerwatów Biosfery UNESCO.

Jak krótko scharakteryzować ogrom piękna i atrakcji parku? Już na sam początek, każdy z nas powinien dostrzec typową dla obszarów wysokogórskich roślinność piętrowo-warstwową. Wędrując po górach często można spotkać jego osobliwych mieszkańców, takich jak chociażby kozicę, czy świstaka. Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego znajduje się jeden z najpiękniejszych, a zarazem jeden z najbardziej niebezpiecznych szlaków turystycznych w całych Tatrach – Orla Perć. Próbę jej pokonania można rozpocząć, kierując się szlakiem czerwonym od Kasprowego Wierchu. Na przejście samej Orlej Perci, bez wejścia i wyjścia należy przeznaczyć ponad osiem godzin! Wspinaczka z pewnością wymaga doświadczenia, odpowiedniego stroju, a także sprzyjającej pogody. Uroki tatrzańskie zna niemalże każdy Polak. Corocznie przyjeżdżają tutaj turyści: latem, aby aktywnie spędzić czas, podczas górskich wspinaczek, a zimą równie rekreacyjnie odprężyć się na stokach narciarskich. Inwestorzy wznoszą coraz to nowsze, większe i bardziej nowoczesne hotele, które są kolejnym magnesem przyciągającym turystów. Zaplecze noclegowe Białego Dunajca jest naprawdę imponujące, oferuje swoim gościom zarówno przytulne pensjonaty, jak i ekskluzywne hotele. Biały Dunajec można z pewnością nazwać perełką polskich Tatr.


Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>