Stronie Śląskie – Pałac

Miasto ma historię – może nie jest ona tak ujmująca jak historie innych turystycznych miejscowości, jednak mimo to jest ciekawa. To jedno z niewielu miejsc, które tak bardzo zmieniło swoje oblicze zaczynając od przemysłu i surowej gospodarki, a kończąc na turystyce. To pociągnęło za sobą wiele sukcesów społecznych i komercyjnych. Turystyczny charakter wymusił powstanie restauracji i bazy kwaterunkowej Stronia Śląskiego.

Pałac jest stosunkowo mało skomplikowany jeżeli chodzi o rozmieszczenie pomieszczeń i styl architektoniczny. Prosta konstrukcja i podłoże na planie prostokąta oraz spłaszczony dach to elementy charakterystyczne tej budowli. Jak wiadomo, wygląd tego obiektu zmieniał się wraz z upływem lat. Teraz pałac charakteryzuje się nowo klasycystycznym stylem z lekka nutka późnego renesansu. Zamek nie miał przyciągać wyglądem, dlatego też liczba zdobień jest w nim bardzo okrojona. Miejsce to miało po prostu być funkcjonalne i dawać komfortowe miejsce na nocleg. Zanim powstał tuta pałac, wcześniej był tu dwór do końca XVIII wieku. Wiele pism z tamtego okresu opisuje ten budynek jak zwykły dom mieszkalny, co tłumaczy minimalistyczny styl i skromność. Sam pałac w Ustroniu Śląskim powstał w 1838 roku. Początkowo miał być to "letniak", w którym właścicielka miała spędzać ciepłe i wolne dni. To sprawiło, że nie jest przesadnie ozdobiony, tylko prosty i funkcjonalny. Na obszarze wokół budynku utworzono mały park, na którym niegdyś znajdował się folwark. Później na tym miejscu powstał piękny domek myśliwski. Niestety, po parku i domku obecnie nic nie pozostało. Jednak do podziwiania mamy pałac. Mimo, ze nie jest on najpiękniejszy w Polsce, to jednak ma on swój indywidualny urok. Przyjeżdżają tu turyści z całej Polski a także Czech, obcokrajowcy chcą poznać dawną kulturę regionu oraz podziwiać piękno tutejszej przyrody, połączonej z niesztampowa stylistyka i nawiązaniem do natury.


Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>